3 czerwca 23, sobota

Aktualności

Karta Historii: Początek piłki w Węgorzewie [1919 – 1950]

Już w roku 1919 – jeszcze wtedy w Angerburgu – powstała sekcja piłkarska drużyny TuSV Angerburg (Turn und Sport Verein = Towarzystwo Gimnastyczno-Sportowe). Została ona rozwiązana w roku 1928, ale śmiało można uznać ją prekursora piłki nożnej w mieście.

Na jej miejsce TuSV Angerburg powołano Towarzystwo Gier Ruchowych Angerburg, który prowadził działalność do stycznia 1945 roku, kiedy Armia Czerwona wkroczyła do miasta. Jeszcze przed tym wydarzeniem przedsezonowe sparingi nie zapowiadały sukcesu: w lutym porażka z SV Allenstein 1910 (Olsztyn) 1:3, w marcu VfB Königsberg (Królewiec) 0:2, a w kwietniu MTV Goldap (Gołdap) 1:3. Mimo to drużyna zdołała wywalczyć mistrzostwo okręgu Ełckiego I Klasy Prowincjonalnej.

Równolegle, w Angerburgu rozgrywano zawody miejskie. Wiemy, że w roku 1944 w Węgorzewie najlepsza okazała się drużyna Blau-Weiss, którzy w miejskich zmaganiach pokonali wojskowych łącznościowców i saperów. W tym samym roku drużyna Wehrmachtu z węgorzewa uległa drużynie MTV Goldap 0:8.

„Był to okres dużej spontaniczności sympatyków sportu w organizowaniu imprez sportowych. Tworzono sport od podstaw, a w tej sytuacji umiejętności schodziły na dalszy plan. Brakowało instruktorów piłki nożnej, którzy mogliby podjąć specjalistyczne szkolenie. Piłkarze szkolili się nawzajem, co nie pozostawało bez wpływu na ich umiejętności piłkarskie. Podobnie rzecz się miała z umiejętnościami sędziowskimi. W pierwszych latach po wojnie spotkania piłkarskie prowadzili sędziowie nieposiadający uprawnień oraz pełnej znajomości przepisów gry w piłkę nożną, co powodowało wiele incydentów i nieporozumień na boisku, zwłaszcza że z każdym rokiem przybywało drużyn, a tym samym rosła liczba organizowanych meczów piłkarskich.”*

Zaraz po wojnie w roku 1946 założony zostaje miejski Międzyszkolny Klub Sportowy Węgorzewo oraz Klub Piłkarski Milicji Obywatelskiej później przemianowany na „Gwardia”. W 1948 roku MKS Węgorzewo, przed sezonem ligowym rozegrał sparing z Łuczaninem Giżycko, przegrał wtedy 0:7 (28.07.1948).

W roku 1949 zatwierdzona zostaje zmian nazwy MKS na „Ogniwo”. W swoim pierwszym sezonie rozgrywkowym zarówno Gwardia jak i Ogniwo występowały na najniższym poziomie rozgrywkowym – w klasie C. Razem z drużynami z Węgorzewa w lidze występowały: Kolejarz Korsze, Ogniowo II Giżycko, Gwardia II Kętrzyn, LZS Karolewo, KS Giżycko, Spójnia Giżycko.

Źródło:

1) *Jerzy URNIAŻ, Marzena Jurgielewicz-Urniaż, „Studium o początkach rozwoju piłki nożnej na Warmii i Mazurach 1945–1956”
2) Antoni Taraur, „Vęgoria, piłkarskie wspomnienie”
3) www.gksmamry.gizycko.info.pl
4) www.wikipedia.pl
5) Internet

Zdjęcie: istock.com

mg